Hranjenje pašnih živali
Za veliko domačih kakor tudi divjih živali so trava in ostale rastline glavna krma. Seveda pa različne živalske vrste jedo različne rastline ter morajo zaužiti različne količine. Prav tako imajo drugačne načine nabiranja, žvečenja in požiranja hrane. Z razumevanjem načina prehranjevanja živali boste lahko poskrbeli za primerno pašo.
Kot rastlinojede živali, konji, koze, ovce in govedo lahko dobijo vse potrebno s pašo. Razlike v tem, koliko in kaj potrebujejo, so posledica različnih prebavnih sistemov in sposobnosti za ravnanje s hrano, ki vsebuje celulozo in lignin. Govedo, ovce in konji imajo veliko prednost za izkoriščanje krme v primerjavi z živalmi z eno komorno strukturo želodca. Je pa seveda nujno, da veste tudi, kako se prehranjujejo ostale živali, če ste njihov lastnik, da boste resnično razumeli, kako najbolje izkoristiti rast in poskrbeli za učinkovito obrast trave.
Krave
Krave imajo dolg in spreten jezik, s katerim lahko izpulijo travo in nato nesejo v usta, kjer je pritrjen med spodnjo čeljustjo in blazinico na zgornjem delu. Ko ima travo v ustih, jo pred požiranjem z majanjem glave na hitro prežveči in pomeša s slino. Kasneje krava to krmo prežveči še enkrat.
Če so pogoji ugodni na dan zaužije tudi 59 kilogramov trave. Del dneva, predvsem dan, porabijo za pašo, nato gredo počivat, kjer to hrano, ki so jo zaužile še enkrat prežvečijo.
Krava se zaradi oblike ustnic, zob in čeljusti ne more tlom približati na manj kot 5 centimetrov. Idealna višina trave pa je okoli 15 centimetrov.
Krave ne marajo jesti trave blizu svojih iztrebkov, pasejo pa se lahko kjerkoli, seveda če pašnik ustreza pogojem (senca, voda, zadostna količina trave).
Krave pa spadajo med težke živali, in lahko zaradi svoje teže povzročijo na pašniku več škode kot lažje živali, kot je na primer ovca. Če je pašnik moker, je teža krave še veliko hujša, saj se mokra trava bolj poškoduje, kot če bi bil pašnik suh. Zato je pravilna gospodarnost s pašniki zelo pomembna.
Ovce
Medtem ko krave najbolje izkoristijo svoj jezik, ovce kot svoje primarno orodje uporabljajo svoje ustnice in zobe. Sprednje ustnice se odmaknejo od zob na spodnji čeljusti in pomagajo prinesti hrano, medtem ko ima zgornja čeljust zobno blazinico, široko okoli 4 centimetre. Takšna ustna struktura ovcam omogoča, da lahko grizejo bliže tlom in sposobnost bolj selektivne izbire glede na količino, ki jo zaužijejo. Kot lažje živali ne povzročajo na pašniku enake škode kot velike živali. Lahko pa, če jih pravočasno ne preselimo na drug pašnik, dodobra pojedo travo in posledično pašnik potrebuje veliko več časa, da se obraste.
Koze
Zelo podobno kot ovce, imajo tudi koze na spodnji čeljusti zobe in močno blazinico na zgornji ustnici. Zgornja ustnica je izjemno mobilna in z močnim jezikom lahko koze selektivno zgrabijo in se tako izognejo trnju. Vendar pa koze rajši od paše poiščejo kakšno mlado drevo. Obožujejo nežne liste in vejice. Zato bodite pozorni na drevesa na pašniku.
Konji
Za razliko od krav ali ovac je konj veliko manj osredotočen na prehrano, vendar pa imajo še vedno zanje koristno razvito telo za prehranjevanje. Konji imajo zgornji in spodnji sklop prednjih rezilnih zob, ki se uporabljajo predvsem za grizenje, medtem ko se zadnji zobje uporabljajo predvsem za mletje hrane. Močna, občutljiva, zgornja ustnica zbere hrano in jo prinese v usta. Njihovi kratki jeziki so manj pomembni za prehranjevalni proces. Zgornji zobje so širši, kar poveča obrabo zob pri mletju.
Kot krave so tudi konji težje živali. Zato je tudi pri njih treba upoštevati čas, ko jih je treba preseliti na drugo lokacijo. Če pa so velike živali na pašnikih tudi pozimi, potem so lahko te pašniki v spomladanskem času v zelo slabem stanju.
Kvaliteta paše je zelo pomembna
Količina krme, ki jo dnevno zaužijejo, je odvisna od njene kakovosti. Interakcija med rastlinami in živalmi pa je lahko škodljiva ali pa zelo koristna. Eden od čudovitih delov trajnostnega kmetovanja v korist živini je življenje na paši. Urin in gnoj, recikliran v tla ima lahko veliko prednosti, vendar je to „gnojenje“ naključno in ima zato različne učinke na rastline znotraj polja. Na rast in regeneracijo rastlin neposredno vpliva gnojenje. Nekatere rastline bodo prejele več urina in gnojila, medtem ko bodo druge le posredno deležne enega in drugega.
Gnojenje z iztrebki, plus ali minus?
Govedo urinira 8-11 krat dnevno, medtem ko blato izloči 11-12 krat na dan. Več iztrebkov pa krave izločijo ponoči in ne podnevi. Izločki imajo tako koristno kot negativno plat. Pašniku lahko daje pozitivne učinke gnojenja, negativno pa lahko vpliva na vode v bližini. Negativni stranski učinki se lahko pojavijo predvsem v hladnejših dnevih.
Čeprav večina pašnikov ni močno prizadeta z iztrebki, lahko lastniki to znanje uporabijo pri določanju mej, lokacij z vodo ter potreb po gnojenju.
Poskrbite za dobro stanje pašnikov
Za kaljenje in rast trave pa lahko dolgotrajna prisotnost velikih živali na pašniku povzroči veliko škodo, lahko tudi uničenje. Določene rastlinske vrste so bolj občutljive na teptanje kot druge, vendar če boste gospodarili s pašniki pravilno, si bodo rastline lahko opomogle.
Glede na vrsto živali, boste lahko izbrali ustrezni pašnik za njih. Poskrbite za odlično stanje pašnikov, saj le tako boste zagotovili le najboljšo pašo in krmo za živali.